Reklama:
Reklama:

Lista zespołów

Szczegóły zespołu

Manchester United Football Club

Lokalizacja:
Manchester
Strona:
http://www.manutd.com/

Statystyki zespołu (ostatni sezon)

Mecze Bramki Gole stracone - bramkarz
5 4 3

O zespole

Jeden z najbardziej utytułowanych klubów angielskich, grający w najwyższej angielskiej lidze piłkarskiej - Premier League. United zdobyli mistrzostwo Anglii 17 razy (Premier League wygrali 10 razy), Puchar Anglii 11 razy, Puchar Ligi Angielskiej 2 razy, Puchar Europy 3 razy, Superpuchar Europy 1 raz, Puchar Zdobywców Pucharów 1 raz, Puchar Interkontynentalny również raz. Klub ma najwyższą średnią widzów na mecz w lidze, przewodzi tym statystykom od 15 sezonów. W sezonie 2005/2006 średnia widownia wynosiła 68 765, natomiast w sezonie 2007/08 już 75 691, dzięki rozbudowie stadionu Old Trafford. Jeden z najstarszych klubów świata, znany też pod przydomkiem Czerwone Diabły.

Klub utworzony w 1878 pod nazwą Newton Heath jako zespół pracowników stacji kolejowej Lancashire and Yorkshire Railway w Newton Heath. W 1902 klub był bliski zbankrutowania, gdy pojawił się nowy właściciel J.H. Davies, który zmienił nazwę z Newton Heath na Manchester United. United po II wojnie światowej zatrudnili jako trenera Sir Matta Busby'ego. Jego młoda drużyna przyniosła wspaniałe sukcesy wygrywając Mistrzostwo Anglii w 1956 i 1957 roku. Sukcesy te zostały przyćmione katastrofą lotniczą, która wydarzyła się w Monachium w 1958 roku, zginęło w niej ośmiu zawodników klubu z Old Trafford. W wyniku tej tragedii potęga klubu podupadła na kilka lat. Piłkarze Manchester United zdołali znów wygrać ligę 1965 i 1967 oraz zdobyli Puchar Europy w 1968.

Klub nie odnosił znaczących sukcesów nie licząc Pucharu Anglii zdobytego w 1990 roku. Kiedy to Alex Ferguson poprowadził ich w ciągu 11 lat do 8 tytułów mistrza ligi angielskiej. Najnowszy tytuł mistrzów Premier League przypadł im w sezonie 2007/2008. W 1999 roku Manchester United stał się jedynym klubem który wygrał: Premier League, Puchar Anglii i Puchar Europy w tym samym sezonie (Potrójna Korona, ang. The Treble). W 1999 roku rząd brytyjski zablokował próbę przejęcia klubu przez Ruperta Murdocha, ale w 2005 roku udało się to Malcolmowi Glazerowi. Wprowadził przez to klub w ogromne długi, jako, że większość pieniędzy za które kupił United była pożyczona. Kibice, jak i cała liga angielska podchodzi do Amerykanina bardzo sceptycznie. (źródło: wikipedia)

Sponsorzy

AIG, Nike, Betfred, Budwiser

Trener zespołu

Alex Ferguson

Reklama: